خانه / جاهای دیدنی کیش / شهر باستانی حریره کیش
شهر باستانی حریره کیش
شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش

شهر باستانی حریره کیش یکی از 7 جاذبه گردشگری معروف کیش، که در دل غار و کوه های مختلف ساخته شده به عنوان یکی از زیباترین اثار باستان شناسی دنیا شناخته می شود. سکه های تاریخی، ظروف مسی، سنگ قبر و یک عراده توپ از جمله اشیایی است که از این شهر کشف شده است. عملیات های باستان شناسی همچنان نیز در این شهر جریان دارد.

زمان رونق یا دوران طلایی شهر حریره کیش از قرن چهارم تا اوایل قرن دهم هجری قمری بوده‌است. آن چه امروز از اين شهر بر جای مانده حجمی از معماری شهری است. اما كمتر و به ندرت تاق‌ها و پوشش‌ها و سقف‌های سالمي بر جای مانده است جز در پاره‌ای موارد كه پوشش‌های تاقی شكل سنگي از گزند تخريب در امان مانده‌اند.طبق نظر سازمان ميراث فرهنگي ، شهر حريره هشتصد سال قدمت دارد. گستره پستي و بلندیها و خرابه‌های شهر قديمی حريره حدود 120 هكتار وسعت دارد و روزگاری شهری بزرگ و آباد در منطقه بوده است.

شهر باستانی حریره کیش
شهر باستانی حریره کیش

 

بندر شهر تاريخي حريره،از جالب ترین جاهای دیدنی کیش، يك شهر يك پارچه و متمركز با معماری برون‌گرا بوده و از معماری دفاعی و درون‌گرای ديگر شهرهای تاريخی ايران در آن نشانی نيست. انتخاب اين بخش از جزيره براي ايجاد شهر حريره طبيعي‌ترين و معقول‌ترين انتخاب بوده چرا كه ساحل صخره‌ای مرتفع آن از سطح دريا تقريبا ده متر بلندتر است و وجود سه خليج و دماغه كه نقش بندرگاه طبيعي را دارد و همچنين درياي نسبتا آرام‌تری از ديگر كرانه‌ها و سواحل جزيره خود عامل شكل‌گيری شهر در ساحل شمالي شده است. تاكنون عمليات اكتشافي باستان‌شناسي بقاياي شهر تاريخي حريره در سه مجموعه مجزا انجام شده است.

شهر باستانی حریره کیش
شهر باستانی حریره کیش

 

شهر حریره در شمال جزیره کیش واقع شده و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران، از توابع شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در شمال جزیره کیش در کنار مجموعه ورزشی المپیک آثاری و ویرانه‌هایی دیده می‌شود که یادگای از شهر باستانی، حریره‌است. محوطه باستانی حریره، براساس نتایج کاوشهای باستان‌شناسی انجام شده تا امروز، از مجموعه ساحلی و خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات‌های قدیمی تشکیل یافته‌است.جالب است بدانید که این شهر به نام بانویی که اسمش “حریره” و ملکه ی این شهر بوده نامگذاری شده است.

شهر باستانی حریره کیش
شهر باستانی حریره کیش

 

حریره از جاذبه‌های کم‌نظیر جزیره کیش است که روزگاری بندر مهم و مرکز ارتباطی میان هند و چین با ایران و اروپا بوده و امروزه بقایای آن بصورت پشته‌های خاکی بزرگ بجا مانده است.در شهر تاریخی حریره جزیره کیش بقايايى در مرکز ساحل شمالى جزيره قرار دارد كه به احتمال بسيار قوى به دوره ساسانيان و اوايل دوره اسلامى بر مى گردد. اين بقايا در وسعتى بالغ بر سه کيلومتر مربع، بازگو کننده اين مطلب است که روزگارى شهرى بزرگ و آباد در اين منطقه وجود داشته و جمعيت کثيرى را در خود جاى مى داده است.

شهر باستانی حریره کیش
شهر باستانی حریره کیش

 

 

مطلب پیشنهادی

تفریحات کیش در نزدیکی مرکز خرید دامون

تفریحات کیش در نزدیکی مرکز خرید دامون

  معمولا مسافران تور کیش بعد از گشت و گذار در مراکز خرید کیش خسته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *